منوی اصلی

کارتن خوابی و خیابان خوابی در دنیا؛ لس آنجس در صدر

جمعیت بی خانمان های آمریکا که مدت زمان زیادی را در این وضعیت سپری می کنند از سال 2013 حدود 55 درصد افزایش یافته و به بیش از 12 هزار نفر رسیده است.

دو هفته نامه جامعه پویا: جمعیت بی خانمان های  آمریکا که مدت زمان زیادی را در این وضعیت سپری می کنند از سال 2013 حدود 55 درصد افزایش یافته و به بیش از 12 هزار نفر رسیده است. حدود یک سوم آنها در کالیفرنیا زندگی می کنند. پیش از این رتبه اول بی خانمان های آمریکا در اختیار نیویورک بود که لس آنجلس با آمار جدید جایکاه اول را به خود اختصاص داد.
فعالان اجتماعی در کشورهای مختلف دنیا از اروپا و آمریکا تا کشورهای آفریقایی در بسیاری از موارد برای همدردی با بخش هایی از جامعه سعی می کنند با راه اندازی کمپین یا حرکتی جمعی، مردم را در تجربه کردن برخی اتفاقات سهیم کنند؛ یکی از مواردی که در سال های گذشته در کشورهای مختلف رواج پیدا کرده، تاکید و توجه بیش از پیش به معضل کارتن خواب هاست.

در همین راستا گروه  های خیریه با دعوت از مردم برای فقط یک شب خوابیدن در خیابان ها و آن هم در هوای سرد، تلاش می کنند مردم تا حدودی با مشکلات این افراد آشنا شوند و گام های بیشتری برای حال مشکلات آنها برداشته شود. با این حال با افزایش تعداد این ساکنان خیابان ها در سال های گذشته، بسیاری بر این نکته تاکید می کنند که برای حل این معضل باید گامی فراتر از این اقدامات برداشته شود.
 کارتن خوابی و خیابان خوابی در دنیا؛ لس آنجس در صدر

لندن از جمله شهرهایی است که در سال های گذشته با رشد روزافزون این مسئله رو به رو بوده است؛ در همین راستا روزنامه گاردین به استناد آمار موسسه های خیریه و فعالان اجتماعی اعلام کرد تعداد این افراد در پایتخت انگلیس در پایان سال 2015 به بیش از هفت هزار و 500 نفر رسیده؛ این در حالی است که این میزان در سال های 2009 تا 2010، حدود سه هزار و 700 نفر بود.

دلایل متعددی برای افزایش این روند در سال های گذشته مطرح شده، یکی از دلایل این است که پس از بحران مالی جهانی سال 2008 بسیاری از طرح ها برای کمک به بی خانمان ها در لندن متوقف شد. به طوری که منابع خبری از کاهش 45 درصدی این برنامه ها در فاصله ساله ای 2010 تا 2015 خبر دادند. از سوی دیگر، آمار رسمی نشان می دهد حدود 56 درصد از کارتن خواب های لندن را شهروندان غیرانگلیسی تشکیل می دهند؛ این مسئله موید این مطلب است که دولت انگلیس سیاست مناسبی برای مقابله با سیل مهاجران از دیگر کشورهای اروپایی اتخاذ نکرده است.

مانند بسیاری از بحران ها، زنان و کودکان بیش از دیگران در معرض خطر قرار دارند. آمار نشان می دهد تعداد این افراد را در میان کارتن خواب ها در کشورهای مختلف اروپایی رو به افزایش است. در همین زمینه دانشگاه ولور همپتون انگلستان با کمک گروهی از استادان، محققان و فعالان اجتماعی پروژه ای برای بررسی وضعیت کودکان کارتن خواب در بیشتر کشورهای اروپایی انجام داد؛ نتایج این تحقیق نشان داد در سال های اخیر تعداد این کودکان در شهرهای مختلف انگلستان، رشدی 12 درصدی داشته است.

اطلاعات مربوط به دیگر کشورهای اروپایی نیز حاکی از اوضاع اسفناکی بود؛ برای مثال در مجارستان و جمهوری چک تعداد این کودکان به ترتیب 36 و 38 درصد افزایش داشته است. طردشدن از سوی خانواده و امتناع از قرار گرفتن زیر پوشش کمک های سازمانی از جمله دلایل افزایش این کودکان در خیابان های اروپایی بوده است. بخشی از آنها نیز به خانواده های مهاجرانی تعلق دارند که پس از ورود به این کشورها یا رها شده یا همراه والدین خود مجبور شده اند در خیابان ها زندگی کنند.
 کارتن خوابی و خیابان خوابی در دنیا؛ لس آنجس در صدر

این معضل فقط مختص به کشورهای اروپایی نیست و ایالات متحده آمریکا نیز با آن دست و پنجه نرم می کند. در آمریکا هر دو سال یک بار در شهرهای مختلف این کشور تحقیق جامعی درباره بی خانمان ها انجام می دهند. نیروهای داوطلب و فعالاناجتماعی با جست و جوی پارک ها، پیاده روهاو تونل ها به سرشماری تخمینی افرادی می پردازند که شب را در این مکان ها به صبح می رسانند. در این دو سال این گروه ها و افراد با کمک سازمان های خیریه محلی کمک هایی در اختیار افراد نیازمند قرار می دهند. طبق آخرین آماری که در پایان سال 2014 منتشر شد، حدود 578 هزار آمریکایی مجبور هستند شب ها را در خیابان ها، چادرهای موقت، ماشین ها و حومه شهرها بگذرانند.

همان طور که گفته شد سازمان های خیریه و اجتماعی در کشورهای مختلف نقش بسزایی در کمک رسانی به این افراد دارند، برای مثال در لندن گروهی با نام «دیگر شبی را در خیابان نگذرانیم»، از چند سال پیش آغاز به کار کرد که هم اکنون به دیگر شهرهای این کشور نیز کشیده شده است. افراد این گروه با جست و جو و پیدا کردن کارتن خواب ها، مواد غذایی، کیسه خواب یا خدمات بهداشتی و درمانی در اختیار آنها قرار می دهند، در صورت نیاز، آنها حتی در مسافرخانه های موقت نیز اسکان داده می شوند.

در شب های سر سال نیز پناهگاه ها و خوابگاه های اضطراری برای کمک به این افراد فراهم می شود. در این میان تکنولوژی هم به کمک گروه ها برای مقابله با این مشکل آمده است. در همین زمینه سایتی با عنوان «StreetLink» در انگلیس راه اندازی شده که اپلیکیشن آن نیز روی گوشی های هوشمند نصب می شود. شهروندان انگلیسی و ولزی با مشاهده کارتن خواب ها به این سایت مراجعه می کنند یا با ورود به برنامه آن در گوشی همراه خود، اطلاعات مکانی و همچنین تعداد افراد را در اختیار مسئولان این سایت قرار می دهند.
 کارتن خوابی و خیابان خوابی در دنیا؛ لس آنجس در صدر

کارتن خواب ها نیز می توانند موارد مورد نیاز خود را به این سایت گزارش دهند. گزارش شده از زمان آغاز به کار این سایت در سال 2012، تاکنون دو هزار و 800 نفر از این طریق در خیابان های لندن کمک های مورد نیاز خود را دریافت کرده اند.

مجارستان نیز از  دیگر کشورهای اروپایی است که با معضل کارتن خواب ها دست و پنجه نرم می کند. بنا به اعلام سازمان های اجتماعی، حدود 10 هزار کارتن خواب در بوداپست، پایتخت این کشور وجود دارند، دولت مجارستان در سال های گذشته با ساخت اردوگاه ها و چادرهای موقت سعی کرده تا حدودی به این افراد کمک کند؛ اما به تازگی پارلمان مجارستان قانونی را در این زمینه تصویب کرده که انتقادهای گسترده ای را در پی داشته است؛ براساس قانون جدید که از اواسط سال گذشته میلادی اجرایی شد، کارتن خواب هایی که از سوی نیروهای دولتی در خیابان ها دستگیر شوند، یا مجبور به انجام خدمات اجتماعی هستند یا باید هزینه ای را به عنوان جریمه بپردازند. منتقدان می گویند این روش فقط باعث می شود مجرم بودن نیز به دیگر مشکلات این افراد افزوده شود؛ این درحالی است که به تازگی تعداد دیگری از کشورها نیز این سیاست را در پیش گرفته اند.
از برترین‌ها" بیشتر بخوانید
سفارشی سازی
اخبار محلی از استان؟
حذف مطالب خوانده شده؟
بله خیر