منوی اصلی

ستاد بحران ورامین در حادثه تخریب ساختمان تشکیل نشد

عضو شورای شهر ورامین گفت: نمی‌دانم ستاد بحران ورامین کجای این قضیه بود، در این حادثه با وجود حضور بسیاری از مسئولان، مدیریت واحدی نداشتیم، و این مسأله نشان داد که ما در شرایط خاص توان مدیریت را نداریم.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از ورامین، ظهر امروز جلسه اضطراری با حضور تمامی اعضای شورای شهر ورامین، شهردار و معاونان وی و نیز رئیس آتش‌نشانی ورامین در محل شورای شهر ورامین با موضوع بررسی حادثه تخریب ساختمان 4 طبقه برگزار شد.

در ابتدای جلسه سید رضا احمدی رئیس شورای شهر ورامین که ریاست جلسه را برعهده داشت ضمن اظهار تأسف از این حادثه دردناک اظهار داشت: نمی‌دانم ستاد بحران ورامین کجای این قضیه بود، در این حادثه با وجود حضور بسیاری از مسئولان، مدیریت واحدی نداشتیم، و این مسأله نشان داد که ما در شرایط خاص توان مدیریت را نداریم.

وی همچنین بیان کرد: تجهیزات و نیروهای موجود در شهرستان تنها می‌توانند نیاز نقطه‌ای از شهر را برطرف کنند؛ در شب حادثه نیروهای آتش‌نشانی و امدادی با تمام قوا حاضر بودند؛ اما در اتفاقات خاص نمی‌توانیم خدمات مناسبی ارائه دهیم، به عنوان مثال اگر در همان شب مکان دیگری در ورامین آتش‌سوزی می‌شد با مشکل مواجه می‌شدیم.

رئیس شورای شهر ورامین با بیان اینکه برخی با بی‌انصافی سعی داشتند تمامی تقصیرات را به گردن شهرداری و شورای شهر بیاندازند تصریح کرد: در زمانی که شهر نیاز به آرامش بیشتری برای مدیریت بحران داشت با ورود به حواشی، کار را برای ما سخت کردند.

احمدی سپس تصریح کرد: آتش نشانی در این بحران رأساً اقدام کرده و هلال احمر و نیروی انتظامی نیز وارد شدند؛ اما هجمه آنقدر زیاد بود که توان فکر کردن را از آن‌ها گرفته بود، تا جایی که کارشناسانی هم که از تهران آمده بودند، نتوانستند کاری از پیش ببرند، و اگر مدیریت درستی روی قضیه انجام شده بود، پیکرها لااقل سه ساعت زودتر خارج می‌شدند.

وی در ادامه به تشریح پرونده گودبرداری مجاور ساختمان 4 طبقه پرداخت و گفت: بررسی پرونده حاکی از این است که جوازی برای آن صادر نشده است، در پرونده هم درخواستی مبنی بر پایان کار وجود دارد، چند مرحله هم بازدید می‌شود و در نهایت متقاضی، اعلام می‌کند که با توجه به اینکه پرونده در کمیسیون ماده صد مطرح می‌باشد و اینجانب اقدام به تخریب کرده‌ام جهت صدور پروانه اقدام کنید، گزارش مأمور بازدید هم موجود است؛ اما مأمور بازدید همان گزارش قبلی را با خودکار تغییر داده و ارسال می‌کند، بنابراین این گزارش قطعی نبوده و قابل بررسی است.

رئیس شورای شهر ورامین ضمن خطاب قرار دادن شهرداری بیان کرد: ساخت و سازهای غیرمجاز و غیرمتعارف در شهر افزایش یافته است، نباید از این موضوع شانه خالی کنیم، نمی‌توانیم بگوییم ما اینها را ندیده‌ایم، باید پیگیر باشیم و از همین امروز در مقابل این مسائل بایستیم؛ به عنوان مثال در خیابان 6 متری ساختمان ده طبقه ساخته شده، و اگر اتفاقی بیفتد ماشین‌های آتش‌نشانی نمی‌توانند وارد این خیابان‌ها شوند، و با توجه به اینکه اسنوکر و توان ایمن‌سازی نداریم نباید اجازه ساخت ساختمان‌هایی با طبقات بالا صادر شود.

در ادامه جلسه محمد شیرکوند یکی از اعضای شورای شهر خطاب به شهردار اظهار داشت: شهردار توضیح دهد که چگونه است که پلیس ساختمانی که زیر نظر مستقیم شهردار است به آشیانه پرندگان هم اعتراض می‌کند؛ اما این مورد را گزارش نمی‌کند؟

جعفر اردستانی یکی دیگر از اعضا شورای شهر نیز گفت: شهرداری ورامین دارای حاشیه است، از دو سال قبل اشکالات فنی به کار شهردار وارد کردیم؛ اما توجهی به آن نشد، ما اگر شهردار را انتخاب کردیم باید ناظر کار وی باشیم نه پوشاننده و کتمان‌کننده اشتباهات وی؛ اما هنوز هم در این شورا اراده‌ای وجود دارد که می‌خواهد پنهان‌کاری کند.

وی با بیان اینکه هرکدام از اعضا که در این زمینه قصوری داشته باشند، شریک این حادثه تلخ هستند عنوان کرد: چرا مقصرین فرافکنی می‌کنند، با این کارها جان این سه نفر برنمی‌گردد، خلافی صورت گرفته و شهردار مسئول آن است، وی با انتصاب افراد ناکارآمد و بدون تخصص در شهرداری و پلیس ساختانی سبب بروز این حوادث شده است.

این عضو شورای شهر با اشاره به اینکه این شورا می‌خواهد شهرداری را از همه تقصیرات مبرّا کند تأکید کرد: اگر شورا، شهردار را به دلیل بی‌کفایتی استیضاح نکند بنده شخصاً استعفا می‌دهم.

در ادامه جلسه محسن پارسا مدیر آتش نشانی و خدمات ایمنی ورامین توضیحاتی پیرامون شب حادثه ارائه کرد و گفت: در ساعت 23:15 دقیقه وقوع حادثه به ما اعلام شد و دو دقیقه بعد در محل حاضر شدیم، همه نیروهای خود را فراخواندیم و با توجه به اینکه اولین نیروهای حاضر در محل بودیم، با ماشین¬های خود، راه را مسدود و با تجهیزات موجود کار امداد و نجات را آغاز کردیم.

وی سپس اظهار داشت: مدیریت آواربرداری در واقع برعهده هلال احمر است؛ اما در آن شب برای پیشرفت بهتر کار باید یک جلسه اضطراری تشکیل و یک نفر مدیریت کار را به عهده می‌گرفت، این در حالی بود که فردی در مقابل بیل مکانیکی ایستاده و اجازه کار کردن به ما نمی‌داد و ادعا می‌کرد در زمان جنگ بارها افراد را از زیر آوار بیرون آورده است؛ از طرفی ازدحام جمعیت و عدم همکاری مناسب نیروی انتظامی کار را برای ما دشوار کرده بود.

مدیر آتش نشانی و خدمات ایمنی ورامین با بیان اینکه نظر کارشناسان این بود که هر سه نفر در همان لحظات ابتدایی جان خود را از دست داده بودند عنوان کرد: با بررسی حادثه حدس می‌زدیم که آن‌ها در مسیر راه‌پله‌ها باشند و نظر کارشناسانی هم که از تهران آمده بودند همین بود؛ اما سگ‌های زنده‌یاب هلال‌احمر جای دیگری را نشان می‌داد که در نهایت آن‌ها در همان مکانی که ما تشخیص داده بودیم پیدا شدند.

در پایان جلسه، احمدی رئیس شورای شهر مصوبات جلسه را به این شرح بیان کرد: شهرداری سریعاً نسبت به تعیین کارشناس رسمی به منظور بررسی وضعیت موجود و ایمن‌سازی املاک مجاور و مرتبط با ملک تخریب شده همچنین تخریب باقی مانده و املاک موردنیاز به تخریب، اقدام کند.

مصوبه دیگر شورا این بود که به شهرداری اجازه داده ‌شود بلافاصله تدابیر لازم جهت جذب و انعقاد قرارداد پیمانکار خبره و قوی با مجوز قضایی جهت تخریب املاک اشاره شده را اتخاذ کند، و نیز شهرداری برای محل اسکان اضطراری و موقت ساکنان در خطر تا رفع کامل خطرات و ایمن‌سازی سریعاً اقدام کند.

وی سپس با اشاره به کمبود خدمات ایمنی و آتش‌نشانی دستور دیگری را بدین شرح مصوب کرد: سازمان آتش‌نشانی هرگونه کاستی از نظر نیروی انسانی متخصص و کارشناسی همچنین لوازم خدمات ایمنی را جهت بررسی و تصمیم‌گیری پس از تصویب شورای سازمان آتش‌نشانی به شورا اعلام کند.

رئیس شورای شهر سپس ضمن دعوت از اعضای شورای شهر به سعه‌صدر نسبت به انتقادات مطرح شده توسط رسانه‌ها بیان کرد: اگر بخواهیم درگیر حواشی شویم از وظیفه خود غافل می‌شویم، معذرت‌خواهی ما از خانواده محترم و مردم شریف ورامین این است که محکم پای این قضیه بایستیم و با متخلفان به جد برخورد کنیم و افرادی که با غرض و در رسانه خود به اعضا اهانت کرده‌اند باید از طریق مراجع قضایی پیگیری شوند.

احمدی در پایان خاطرنشان کرد: ما هم به خانواده‌های داغدار و هم به مردم تعهد می‌دهیم که تا آخرین مرحله کار را پیگیری کنیم، حتی اگر نیاز باشد از شهردار طرح سؤال کنیم و یا وی را استیضاح کنیم، و عین 13 نفر شورا پای کار ایستاده‌اند؛ اما چون چیزی به نام استیضاح یا طرح سؤال به شورا وصول نشده فعلاً اجازه چنین کاری را نداریم.

Read more news today
از تسنیم" بیشتر بخوانید
سفارشی سازی
اخبار محلی از استان؟
حذف مطالب خوانده شده؟
بله خیر